ساخت و ساز ساختمان در اوکراین

ساخت و ساز ساختمان در اوکراین

ساخت و ساز در اوکراین بیشتر به صورت بتونی است که از سود دهی بالایی برخودار است


شاکله اصلی ساختمان بتونی از بتون آرمه تشکیل شده است. یکی از مزیت های اصلی ساختمان های بتونی مقاومت آنها در برابر زلزله می باشد کمااینکه زلزله های اخیر موید این مطلب بوده است. اجرای ساخت و ساز های خاص با بتون از جمله مزیت های دیگر این ساختمان می باشد. اجرای معماری زیبا و عملکرد بهینه دیوارهای آجری با اسکلت فلزی  از دیگر مزایای این نوع ساختمان می باشد.

آشنایی با بتون و بتون ریزی:


مواد تشکیل دهنده بتن: سیمان، ماسه، شن و آب اجزای تشکیل دهنده بتن می باشند که بر اساس میزان مصرف و مقاومت در جاهای مختلف مقدار آنها مشخص می شود. به کارگیری بتون در پی، کامپوزیت و سقف های تیرچه بلوک و …. نشان دهنده اهمیت بالای بتون در ساختمان می باشد.


بر اساس نوع مصرف می توان افزودنی های دیگری نیز بتون اضافه کرد . یکی از ضعف های بتون این است که در مقابل نیروهای کششی ضعیف می باشد که برای رفع این نقیصه می توان از میلگرد و آرماتور استفاده کرد که قطر و تعداد آن باید محاسبه شود.


یکی از نکات مهم در استفاده از بتون این است که برحسب مصرف، سیمان مصرفی مشخص شود. در حالت کلی سیمان پرتلند نوع ۲ برای کارهای ساختمانی استفاده می شود. برای بخش هایی که در تماس با سولفات است از سیمان پرتلند نوع ۵ استفاده می شود. در برخی از ساختمان ها پی ها با خاک یا آب سولفاته در ارتباط است که در این موارد باید از سیمان پرتلند نوع ۵ استفاده شود.


یکی از کارهای رایجی که توسط کارگران ساختمانی انجام می شود این است که مصالح خشک را به صورت تپه درمی آورند و وسط آن را خالی می کنند و درون آن را آب میریزند که در اصطلاح به این عمل آبخوره گفته می شود که ای ن عمل کاملا اشتباه می باشد و باعث می شود که دوغاب سیمان هدر رود. میکسر دستگاهی است که این مشکل را حل کرده استو در ضمن کیفیت را نیز بهبود می بخشد.


اگر به صورت دستی ساخت بتون انجام گیرد برای شروع باید ماسه و سیمان را با هم مخلوط کرد و سپس شن را به آن اضافه کرده، در مواقعی که بتون سفت می شود برخی به آن آب اضافه می کنند تا قابل استفاده گردد غافل  از اینکه این کار کاملا اشتباه می باشد و باعث می شود که مقاومت آن کاهش یابد توجه به این نکته حتی ذز زمان اختلاط نیز باید مورد توجه قرار گیرد.


یکی از نکات مهمی که در هنگام بتون ریزی باید مورد توجه قرار گیرد این است که در هنگام بتون ریزی باید متراکم سازی صورت پذیرد که این کار توسط ویبراتور انجام می پذیرد. ویبراتور از یک موتور و شلنگ تشکیل شده که با لرزشی که در سر آن ایجاد می شود کار تراکم سازی انجام می شود. زمانی که کلیه میلگردها کاملا در بتون قرارگرفت و هوای داخل بتون کاملا تخلیه شد می توان اطمینان حاصل کرد که بتون ریزی به خوبی آنجام شده است. معمولا تراکم بتون در حدود ۵ تا ۱۵ ثانیه به طول می انجامد و باید دقت داشت که تراکم بیش از حد نیز به مقاومت بتون ضرر می رساند.


در بعضی جاها مانند سقف و پی باید سطح بتون صاف باشد که برای اینکار ابتدا باید صبر کرد تا آب بتون رو بزند و سپس با یک ماله چوبی اقدام به صاف کردن سطح بتون نمایید.


پس از اینکه بتون ریزی انجام شد باید به مدت هفت روز عمل نگهداری بتون انجام پذیرد و این کار به این دلیل انجام می شود که بتون مقاومت واقعی خود را بدست آورد.در مدت نگهداری نباید آب بتون از دست برود. در روزهاس سرد سال برای جلوگیری از یخ زدگی باید اقدامات لازم انجام پذیرد. دمایی که بتون در آن یخ می زند چیزی در حدود ۵ درجه سانتی گراد می باشد. در روزهایی که هوا گرم است برای اینکه بتون آب خود را از دست ندهد باید روی آن را با وسایلی مثل گونی پوشاند.


برای گرم نگه داشتن بتن موجود در سقف بهتر است زیر آن بخاری روشن کرد.


در انتهای بحث بتون ریزی نکاتی که باید مورد نظر قراربگیرد یادآوری می شود.


نکته اول اینکه از قراردادن مصالحی از جمله گچ و خاک در کنار بتن خودداری شود چرا که باعث جذب آب بتون می شود.


باید قبل از اینکه بتون ریزی انجام شود محل مورد نظر را کاملا مرطوب کرد اما باید دقت کرد که آب اضافی درون قالب ها باقی نماند.


در هنگامی که قالب ها را از بتون جدا می کنید باید دقت کافی را انجام داد و از ایجاد ضربه باید جلوگیری کرد.